A hazánkra egyre jobban nehezedő migrációs nyomás következtében a magyarországi menekülttáborok a kapacitásuk két-háromszorosára duzzadtak a menekültek számát tekintve. A korábban elégséges tábori egészségügyi ellátás a hirtelen megnövekedett igényt csak nagy nehézségek árán képes ellátni; elsősorban orvosokban szenvednek hiányt.

A Magyar Afrika Társaság a Magyar Ázsia Társasággal közreműködve úgy döntött, hogy az egyesület orvos bázisának segítségével, az eddigi misszióiban megszerzett tudással és tapasztalattal enyhít az országunkra háruló terheken.

A Magyar Afrika Társaság magyarországi menekülttáborokat célzó programja augusztus hónaptól vette kezdetét. Az ún. Nyílt Befogadó Központok közül Bicskén, Nagyfán és Debrecenben vállalnak önkéntes munkát az AHU orvosai és egészségügyi szakemberei. 

Támogassa az AHU orvosainak munkáját Ön is!

Az eddigi ellátás szélesítése érdekében várjuk orvosok és egészségügyi szakdolgozók jelentkezését, akik csatlakoznának a Társaság önkéntes orvosi csapatához.

További információért kérjük vegye fel a kapcsolatot Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

ahu healtcenters teglaj banner2

 Adományozzon online az ugandai egészségügyi központ felépítéséért!

Elindult az első online adománygyűjtő projektünk az ugandai egészségügyi központ felépítéséért, mely ide kattintva érhető el.

vagy

 Vásároljon téglajegyet a következő bankszámlaszámra történő utalással: 

Magyar Afrika Társaság – Adomány Számlaszám:
CIB Bank 10700378-44706104-52000001

Biztosítsunk együtt lehetőséget, hogy a helyiek orvosi ellátásban részesülhessenek!

 

A projekt célja

A Magyar Afrika Társaság a Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központtal együttműködve egészségügyi központok létrehozását tűzte ki célul Afrikában.

Az AHU Health Centers Project célja a hosszú távon fenntartható egészségügyi infrastruktúra biztosítására azokban az afrikai országokban, amelyekben az orvosi ellátáshoz való hozzáférés jelentős problémát jelent a lakosság számára.

 

A projekt első lépése: a Kapeke-i egészségügyi központ

A szervezet első egészségügyi központjának felépítése megkezdődött Ugandában.

A Magyar Afrika Társaság már három orvosi missziót indított az ugandai lakosság egészségügyi helyzetének javítására. A kezdeményezések során megalapozott tapasztalatok és politikai kapcsolatok vezették oda a szervezetet, hogy az első állandó egészségügyi központot Uganda fővárosától 85 km-re fekvő Kapeke településen létesítsék.

Egymillió lakosra tíz orvos jut a projekt helyszínéül szolgáló ugandai régióban. Kevés a jól képzett szakember, nincs megfelelő intézményi háttér, a gyógyításhoz szükséges eszközök pedig nem állnak rendelkezésre. A lakosságnak az esetek túlnyomó többségében fizetnie kell az ellátásért. A legveszélyeztetettebb réteget a gyerekek és a kismamák képzik.

 

A projekt jelenlegi állása

A projekt a megvalósítás első fázisába lépett. 2015. július 16-án megtörtént az alapkőletétel.

 

A források

A projekt a Magyar Afrika Társasághoz befolyó célzott támogatásokon keresztül valósul meg.

 

Technikai adatok

Alapterület: ~700m2

Földszint:

  • vizsgaló  -  4 db
  • beteg szoba  -  2 db
  • gyógyszertár
  • vizesblokk
  • raktár

Emelet:

  • orvosi vendégszoba  -  4 db
  • nőver szoba  -  2 db
  • főorvosi szoba
  • tárgyaló
  • vizesblokk
  • raktár

 

 

Érzékenyítő programok

A Magyar Afrika Társaság számos fórumon képviselteti magát érzékenyítő programok formájában. Az adott helyszín igényei szerint tart Afrikával kapcsolatos érzékenyítő programokat, önkéntességre motiváló előadásokat, kézműves foglalkozásokat, illetve hangszeres előadásokat, hangszerbemutatókat, táncesteket, stb. Tovább


Afrika hangjai irodalmi előadássorozat

A Magyar Afrika Társaság 2009 óta támogatja az Afrika hangjai irodalmi előadássorozat megrendezését, melynek során a közönség Afrika irodalmán keresztül betekintést nyerhet az afrikai történelembe, az afrikai társadalmak problémáiba és az afrikai ember hétköznapjaiba. Tovább


Érdekességek Afrikáról

A Magyar Afrika Társaság különösen fontosnak tartja, hogy a magyar emberek anyanyelvükön is könnyen elérhessenek az afrikai kontinensről szóló hiteles cikkeket, írásokat, országismertetőket, ezért internetes felületen publikál cikkeket a témában. Tovább

Gyermektámogatási projektek

A Magyar Afrika Társaság személyre szabott, illetve célzott támogatások keretében próbálja megkönnyíteni a nehézsorsú, afrikai gyerekek életét Ugandában, Etiópiában és Maliban. Örökbefogadó programunk elsősorban árva és sérült gyermekek lakhatását és/vagy taníttatását hivatott támogatni. Tovább

Budapest-Bamako Rally

A Magyar Afrika Társaság (AHU) csapata és Budapest-Bamako Rally szervezői 2008 óta működnek együtt. Immár kilencedik alkalommal indulunk útnak azon a futamon, amely során a mezőny résztvevői áthaladnak Marokkón, Mauritánián és Malin is. Tovább

Egészségügyi tevékenységek

A Magyar Afrika Társaság 2009 óta különös figyelmet fordít az afrikai és hazai egészségügyi segítségnyújtásra. Orvosi missziókat szervez Afrika számos országába, illetve több egészségügyi központot hozott létre. Mindemellett a hazai egészségügyi helyzetet is segíti: egyrészt a menekülttáborokban nyújtott orvosi ellátásokkal, másrészt a frissen indított AHU Mentőszolgálat tevékenységével.

Humanitárius tevékenységek

A szervezet 2008-tól fogva működik együtt a Budapest-Bamako Rally szervezőivel, ennek eredményeképp kifejezetten a rally ideje alatt nyújtanak humanitárius segítséget az érintett térségben. A rally során nyújtott oktatási, szociális és egészségügyi segítségen túl felmerült az igény olyan speciális gyermektámogatási programok kialakítására, melynek során szociálisan vagy egészségügyileg hátrányos helyzetű gyermekek célzott segítését biztosítja a Magyar Afrika Társaság.

Oktatási tevékenységek

A 2012 óta működő Ko nipa Afrika! – Taníts Afrikáról! projektet 2017 szeptemberétől fogadja be a Magyar Afrika Társaság tevékenységei közé. A program óvodás, általános iskolás és középiskolás korú gyermekek számára nyújt rendszeres, ismeretterjesztő és érzékenyítő előadásokat egy-egy éven keresztül. A rendszeres oktatási programokon kívül a Magyar Afrika Társaság évek óta tart alkalmi előadásokat oktatási intézményekben, illetve vesz részt Afrika-témájú konferenciákon, workshopokon Afrikával, továbbá a szervezet munkájával kapcsolatos előadásokkal.

Kulturális tevékenységek

Az oktatási intézmények mellett számos közösségi térben (közkönyvtárak, szociális intézmények, rendezvények, stb.) képviselteti magát az AHU érzékenyítő programok szervezésével és rendezésével. Az Afrika hangjai irodalmi előadássorozat 2009-ben került a Magyar Afrika Társaság programjai közé, melynek során a közönség a havonta tartott előadásokon keresztül ismerhette meg a kontinens irodalmát, és rajta keresztül kultúráit. Az AHU honlapján az Érdekességek Afrikáról menüpont alatt országismertető, illetve témaspecifikus cikkek segítenek az érdeklődőknek a kontinenssel kapcsolatos – elsősorban kulturális - ismeretek elérésében, egy hiteles Afrika-kép kialakításában.

Tudományos tevékenységek

A Magyar Afrika Társaság a magyarországi afrikanisztika szakembereivel aktív kapcsolatot tart fenn fennállása óta, ennek az együttműködésnek egyik legfontosabb eredménye az Afrika Tudástár létrehozása volt 2013-ban. A folyamatosan frissülő adatbázis lehetővé teszi a magyar afrikanisztika szakembereinek tudományos tevékenységeinek elérhetőségét. A 2017 nyarán indult Kaleidoszkóp előadássorozat pedig egy olyan kulturális, tudományos és önkéntesismereti tudástár, melynek során a közönség ismeretterjesztő előadások formájában nyerhet betekintést a szervezet munkájához kapcsolódó szakterületekre.