Madagaszkári misszió
Hetedik orvosi misszióját indítja útjára november 9-én az Afrikai-Magyar Egyesület. A hattagú csapat tagjai Madagaszkáron egy hónapig gyógyítják, oktatják a helyieket.
Kongó és Mali után ezúttal a madagaszkári Antsirabe környékén dolgoznak majd az Afrikai-Magyar Egyesület önkéntesei. A csapattal két háziorvos, és egy fül-orr-gégész utazik Afrikába.
Kiss Virág, a missziót szervező humanitárius referens elmondta: nemcsak a városban, hanem a környező falvak egészségügyi központjaiban is találkoznak a rászorulókkal. A térségben sok a maláriás. A nehéz fizikai munka miatt rengetegen küszködnek mozgásszervi, nőgyógyászati problémákkal. A heti hat napon át dolgozó orvosoknak emellett főként bőr, légúti és gyomorbetegségben szenvedőket kell kezelniük. A misszió tagjai orvosi eszközöket, kötszereket, fertőtlenítőt visznek magukkal, a gyógyszereket –takarékossági okokból- helyben vásárolják meg.
Segítség a talpraálláshoz
A Madagaszkárra utazók között lesz egy pedagógus is, aki Magyarországon hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkozik. Azt méri fel, hogy a helyi iskolákban milyen módszerekkel lehet rávenni a diákokat arra, hogy tudatosan vigyázzanak magukra, az egészségükre. Hogyan kerüljék el a fertőzéseket, a különféle betegségeket. Az életszerű gyakorlatok abban is segítenek, hogy a gyerekek otthon a szüleiknek is átadják az iskolában tanultakat. Így már az egész családot be lehet vonni az egészségmegőrző programba. A kezdeményezés szorosan kapcsolódik az Afrikai-Magyar Egyesület távtámogatási programjához. Ennek az a lényege, hogy örökbe lehet fogadni egy afrikai gyermeket.Aki vállalja a “gyámságot”, havi négyezer forint befizetésével biztosítja védence folyamatos iskoláztatását, ellátását.
Az orvosi misszók mellett az egyesület azért indította be ezt a programot, hogy a támogatást felhasználó helyi közösségek megszilárduljanak, és a jövőben már képesek legyenek saját erőből javítani a sorsukon.
Időutazás Afrikában
Elképesztő viszonyok uralkodnak Afrika elmaradottabb térségeiben - mondja Kiss Virág. Az ember sokszor fél napokat zötykölődik úttalan utakon, míg végre célba ér. A szegénység, a nélkülözés Európát is elérő hírei, képei megrázóak. Ebben a helyzetben nem maradhatunk közömbösek. Madagaszkár afrikai összehasonlításban gazdaságilag a középmezőnyhöz tartozik, lemaradása a világ fejlettebb régióitól azonban így is évtizedekben mérhető. Minden segítségre szükség van. Még egy golyóstoll, egy füzet is sokat jelent, hiszen az afrikai iskolákban - ahol általános a tandíj, vagyis nincs ingyenes oktatás - a tanév kezdetén minden diák kap egy tollat és egy füzetet. Ha kifogy, betelik, nincs másik. A gyerekek jó esetben csak ülnek a padokban, és a falat bámulják.
Kiss Virág beszámolt arról is: az Afrikai-Magyar Egyesület célkitűzéseit, akcióit nem csak a tehetősek, hanem a szerényebb jövedelműek is szívesen támogatják. És nem mindig pénzzel. Nemrégiben egy néni állított be az egyesülethez néhány régi szemüveggel. Hiszen manapság olyan drágák a keretek. Biztosan lesz Afrikában valaki, aki jó hasznát veszi ezeknek. Csak azt sajnálta, hogy hiába készül fotó az adomány átadásakor, nemigen tudja majd kivenni, hogy ki lesz a keretek boldog tulajdonosa. Mert a szívével nincs gond, de szeme már nem a régi.
Dr. Pintér Nóra, budapesti háziorvos
Dr. Olácsi Judit, győri fül-orr-gégész
Dr. Kis Imre, tokaji háziorvos
Dr. Farkas Gabriella, alternatív pedagógiai módszerek szakártője
Viniczai Virág, francia tolmács
Kiss Virág, AHU-koordinátor