DSCF9390Magyarország, Budapest – „Magyar vállalkozások lehetőségei Afrikában” címmel rendezett szakmai konferenciát a BKIK Afrikai Fejlesztések Szakmai Osztálya az Afrika Holding és a Magyar Üzleti Tanács közreműködésével. A konferenciát dr. Kiss Zoltán, a BKIK alelnöke nyitotta meg, majd Joao Miguel Vahekeni, Angola budapesti nagykövete köszöntötte a résztvevőket. A nyitó előadást Balogh Sándor, az Afrikai Magyar Egyesület elnöke tartotta.

 

 

Az esemény fővédnöke, dr.Kiss Zoltán, a BKIK alelnöke megnyitójában elmondta, hogy a nemrégiben alakult Afrikai Fejlesztések Szakmai Osztálya kidolgozta a Kamara Afrika-koncepcióját. A cél világos: nyitni kell.

 

DSCF9334

 

Morenth Péter, a Magyar Afrikai Üzleti Tanács alelnöke „Afrika gazdasága ma” címmel tartott előadást. Morenth a kontinens egészének dinamikus gazdasági növekedésének adatait és mozgatórugóit ismertetve kitért arra, igazán nem kell sok ahhoz, hogy sikeresek legyünk Afrikában. Az ásványkincsek kiaknázásának, a gazdaság fejlődésének köszönhetően egyre több a fizetőképes partner, potenciális vásárló a földrészen. Mindenekelőtt azonban szükség van arra, hogy a kormányzat kialakítsa a magyar vállalatok és vállalkozók érdekeit szolgáló, hosszú távú Afrika-stratégiáját. Ennek számos eleme van. Javítani kell a kommunikációt, gyorsítani kell az információcserét az érintett üzleti, gazdasági és politikai szereplők között. A jelenlévők közül többen is javasolták, hogy Magyarország küldjön „utazó nagyköveteket”a kontinensre és hozzon létre legalább négy kereskedelmi központot. ( A lehetséges helyszínek:Tunisz, Kinshasa, Pretoria és Nairobi)

 

DSCF9353

 

Lakner Zoltán, a Corvinus Egyetem tanára előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy Afrikában meghatározó szerepe van az államnak a gazdaságban. A bonyolult hatalmi viszonyok és a korrupció pedig nem mindig kedvez a külföldi befektetőknek, de ettől függetlenül van mit keresnünk a kontinensen. A magyar szaktudásra lenne kereslet. Példaként említette, hogy Afrikában hiány van jól képzett munkaerőből, ezért a magyar képzési rendszerben felhalmozott tapasztalatokat jól lehetne hasznosítani. Lakner elmondta azt is, hogy az energetikai, háztartási, mezőgazdasági és élelmiszeripari cikkeknek van a legnagyobb piacuk Afrikában.

DSCF9385

A felszólalók egyetértettek abban, hogy Afrika nem könnyű piac, de óriási lehetőségeket rejt magában. A magyar vállalkozóknak nem tanácsos egyedül belevágni egy önálló afrikai üzleti kalandba, ezért rendkívül fontos, hogy kikérjék az ottani üzleti életben otthonosan mozgó szakemberek tanácsait. Az Afrika Holding és a BKIK Afrikai Fejlesztések Szakmai Osztálya nyitott az együttműködésre.

Magyar vállalkozások lehetőségei Afrikában