Kecskemét – Afrika megszállottja egy kecskeméti háziorvos, Dr. Jakkel Anna (56). A doktornő az elmúlt másfél évben háromszor is járt a fekete kontinensen, ahol önkéntesként segített a legszegényebbeken.
|  | 
| Egy kis beteget vizsgál a magyar orvos | 
– Világéletemben vágytam rá, hogy egyszer eljussak Afrikába. Az olvasmányélményeim alapján nagyon különlegesnek és egzotikusnak képzeltem ezt a helyet. Amikor tavaly kezembe akadt az Afrikai-Magyar Egyesület felhívása, egy percig nem haboztam, jelentkeztem az orvosmisszióba – mesélte Anna.
|  | 
| Rendelés Guineában | 
Ám  amit a kiküldetés során orvosként megtapasztalt, arról egyetlen  regényben vagy útikönyvben nem olvasott azelőtt. A menekülttáborokban  legyengült, rendkívül rossz egészségi állapotú gyerekekkel találkozott,  akiken sokszor felszerelés és gyógyszerek nélkül is igyekezett segíteni.
–  Csak annyi műszerünk volt, amennyit magunkkal tudtunk vinni a fejenként  legfeljebb 20 kilós poggyászban. Sztetoszkóp, vérnyomásmérő, egy  fülvizsgáló eszköz, néhány spatula és fertőtlenítőszer – ennyivel  dolgoztunk. Néha áram sem volt, legfeljebb este 8 és éjjel 2 között,  amíg a generátorok működtek – emlékezett a mostoha körülményekre Anna,  aki megjárta Kongót és Malit, a múlt hét végén pedig Guineából tért  haza.  
– A legtöbbet azzal segítünk az afrikai gyerekeken, hogy a  szüleiknek elmagyarázzuk a higiénia fontosságát, vagy hogy a vizet fel  kell forralni, mielőtt megisszák. Rengeteg a gyerekbénulásos eset  arrafelé, de a felvilágosító munka eredményeként egyre több szülő kéri a  Szabin-cseppet, amivel megelőzhető a baj. Ezért fontos a mi munkánk, ez  a missziót vállaló orvosok igazi küldetése – vallja a doktornő.
K. R. M.
Eredeti cikk: http://www.blikk.hu/blikk_aktualis/afrika-angyala-2051618?nocache
