kozel_afrikahozAHU, Budapest - Emlékeznek még Szedresi Annára? Ő az a hölgy, aki embertársai megsegítésének szentelte életét, jóllehet ő maga is segítségre szorul a hétköznapokban. Néhány hete keresett meg minket levelével, amelyben barátok felkutatásához kérte az AHU támogatását. Most pedig Afrika szerelmeseinek ajánlja Lángh Júlia kötetét. Azoknak, akik a szívükkel is képesek olvasni.

Lángh Júlia Közel Afrikához című könyve elvarázsolja, messzi tájakra repíti azt, aki a kezébe veszi ezt a könyvet. Az olvasó előtt megnyílik egy csodálatos világ, amelynek hatása alól hetekig nem tudunk szabadulni.

Lángh Júlia a 90-es évek elején úgy dönt, hogy otthagyja eddigi munkáját/életét, és elmegy Afrikába. Az írónő hosszú évtizedekig A Szabad Európa Rádiónál dolgozott Münchenben. A Szabad Európa Rádió azonban a kilencvenes évek elején megszűnt, és a szerzőnő  nem találta helyét a világban.

Egy francia lapban bukkant rá egy apróhirdetésre, amelyben az állt, hogy Nigerbe, egy bozótfaluba keresnek óvónőt. Az írónő még soha nem dolgozott óvónőként, ennek ellenére úgy döntött, hogy belevág a nagy kalandba.

Könyvében részletesen leírja a Nigerben szerzett tapasztalatait: az egész országban leírhatatlan nyomor uralkodik, az átlagéletkor kevesebb, mint 50 év. Az egészségügyi rendszer instabil, egészségbiztosítás egyáltalán nem létezik, nagyon magas az írástudatlanok aránya.

Az írónő egy nigeri kis faluban Illélában nyitotta meg az óvodát. Munkaadója egy Nigerben dolgozó francia nő volt, aki már évek óta Nigerben dolgozott egy fejlesztéssel, segélyezéssel foglalkozó civil szervezetnél állt alkalmazásban. Monique Kilissan nevű kislánya mellé keresett óvónőt, és úgy gondolta, hogy miért ne járhatnának az óvodába a falubeli afrikai gyerekek is. Kilissannak volt egy afrikai dadája, az ő kislányát, Colette-t is járatták a fehér nő „iskolájába” (Afrika bizonyos részein, ahol egyáltalán működnek óvodák az egyszerűség kedvéért, talán nyelvi okok miatt az óvodát is iskolának hívják).

Lángh Júlia hamar beilleszkedett az afrikai életbe, és nagyon megkedvelte a gyerekeket.

Könyvében részletesen leírja afrikai életének minden egyes mozzanatát, a hétköznapoktól kezdve az ünnepeken át az étkezési szokásokig mindenről ír, amely információk segítségével bepillanthatunk a nigeri kultúrába.

A könyv szerzője egy évet töltött Nigerben, és nagyon megszerette az ottani embereket.

Ez a könyv 1995-ben jelent meg először, és van folytatása is: ugyanis az írónő évekkel később visszatért Afrikába, és írt egy könyvet Vissza Afrikába címmel. A könyv 2002-ben jelent meg.

Mindenkinek ajánlom a Közel Afrikához c. könyv elolvasását, mert e könyv elolvasásával csak nyerhetünk tudást, lelki gazdagságot

A könyvet továbbá mindenkinek ajánlom, akit érdekel az afrikai kultúra.

Szedresi Anna Egyesületünknek írt levelét az alábbi linkre kattintva olvashatják el: http://www.afriport.hu/hirek/4263-szedresi-anna-levele.html