Színes programokkal nyílt meg a XXI. Horgász és Vadász Napok Kecskeméten. Az eseményen részt vett az Afrikai-Magyar Egyesület, illetve a madagaszkári konzul úr, Randrianasolo Lalarison Richard is.

A mozgalmas programsorozat keretén belül vadászkutyafajta bemutató, afrikai filmek vetítése és fotókiállítás vár majd az érdeklődőkre. A kiállítás 2010. január 14-26-ig tart nyitva. A teljes programot a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ weboldalán, a www.efmk.hu-n tekinthetik meg.

Randrianasolo Lalarison Richard a madagaszkári tiszteletbeli, madagaszkári konzul beszédéből:

Tisztelt Igazgató Úr,

Kedves Meghívottak, Tisztelt hölgyeim és uraim

Kedves gyerekek,

Mielőtt bármi mást mondanék, először is szeretném körünkben üdvözölni Bak Lajos igazgató urat és továbbá nekem jutott a megtisztelő feladatat, hogy köszöntsem a részvevőket a XXI. Horgász és Vadász Napok megnyitójának alkalmából.

Az Afrikai Kontinens Képviseletének nevében, szeretném üdvözölni mindazokat, akik ma jelenlétükkel megtisztelték ezt a rendkívüli eseményt. Ezt a gesztust mindnyájuktól nagyra értékelem, mivel idén az Afrikai kultúra is hangsúlyos szerepet kapott ezen a jeles rendezvénysorozaton olyan témakörökkel, mint „Az afrikai vadon rejtelmei” kiállítás, az Afrika maraton filmek vetítése, az Afrikai vadászkalandok beszámolója és egyéb az Afrikai Kontinenssel kapcsolatos előadások. Ezen témák jelenléte a rendezvényen nem csupán ismeretterjesztő jellegű, hanem  mindenekelőtt az Afrikai Kontinenssel kötött barátság és jó kapcsolat jelképe is egyben…

HADD ISMERTESSEK NÉHÁNY KIEMELKEDŐ PÉLDÁT, A  MAGYARORSZÁG ÉS AFRIKA KÖZÖTT LÉTREJÖTT VADÁSZKAPCSOLATOKRÓL.

A 19. SZÁZADAN:

Magyar László - földrajzi felfedező. Afrikában – kutatóként tevekénykedett –

(1)  1848-ban felfedezte a Kongó és a Zambézi folyók vízgyűjtő területét .

(2) 1852. A Cubango folyó és az Okavango-mocsár vidékét kutatta, ahol felfedezte, az általa elnevezett angolai busmanokat, a mukankálákat.

(3) 1855. A Zambezi folyamrendszerét és a Kuanza mellékfolyóit kutatta, amikor karavánját megtámadták és megsebesült.

Teleki Sámuel (utazó) - magyar felfedező, 1887-ben Kenya északi vidékére indult. Az első európai expedíció vezetője. Az afrikai utazás eredeti célja a vadászaton kívül, a Kilimandzsáró megmászása volt.

Kalmár Jenő (Afrika-kutató) - 1899-től a Dél-Kamerun Társaság alkalmazottja volt. Ebben a minőségében került ki Kamerunba, ahol feladata Hátsó-Kamerun felkutatása és feltérképezése, kereskedelmi telepek létesítési lehetőségeinek feltárása volt. (Kamerun fő terméke abban az időben az elefántcsont és a kaucsuk - a gumi legfontosabb alapanyaga - volt, ennek kivitelét akarták elsősorban megszervezni.)

Kittenberger Kálmán  - Magyar Afrika-kutató, zoológus, vadász és író. 1903-ban érkezett Mombasza – Kenya kikötőjébe, innen az új Uganda vasúton utazott a szárazföld belseje felé, majd fáradalmas gyalogúton járta be a vidéket.

Torday Emil  -  Afrika-kutató, 1900-1909 között három jelentős kutatóúton vett részt  a Kongó-medencében.

Széchenyi Zsigmond  - 1928-ban  Kenyában vadászott.

Benyovszki Móric – 1786 – 1789 élt Madagaszkáron, egy település kormányzójává koronázták.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Magyarország és Afrika jó kapcsolatáról mindig is volt, és lesz is mint elmesélni, lesz mit megismerni és prezentálni, de a legfontosabb ezt a kapcsolatot tisztelni, megőrizni és ápolni mindvégig. Egy kiemelkedő példát látok erre a szemem elött – EZZEL A GYÖNYÖRŰ KIÁLLÍTÁSSAL a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központban.

EZÉRT KÉREM engedjék meg, hogy még egyszer a köszönetemet és hálámat fejezzem ki ÖNÖK felé.

Köszönöm.

{yoogallery src=[/images/galeria/2011-kecskemet]}