Zimbabwe múltja, jelene és jövője volt a fő téma Budapesten, amit a Zimbabwe Európa Hálózat öt emberjogi aktivistája tolmácsolt az érdeklődők felé. Látogatásuk célja, hogy hazánkban is felhívják a figyelmet a dél-afrikai országban történő, gyakran véres, európai ésszel fel sem fogható eseményekre. A delegáció tagjai megosztották tapasztalataikat a Külügyminisztérium munkatársaival, majd a Corvinus Egyetem diákjai hallhattak egy rendhagyó előadást a 2008-as választások óta eltelt időszakról. A hivatalos programot, egy hosszú és mozgalmas nap végén, a ZimRights emberjogi szervezet Visszatekintés című kiállításának megnyitója zárta a Trocaire az Afrikai-Magyar Egyesület és a Minority Rights Group közös szervezésében.

Az Észak-Afrikában kialakult konfliktushelyzet, és annak véres következményei például szolgál minden embernek, akár Európában, akár Afrikában hogy egyetlen diktatúra sem élhet örökké – mondta McDonald Lewanika, a Crisis in Zimbabwe Coalition igazgatója a Külügyminisztériumban. A kerekasztal beszélgetés során több lehetséges megoldás is született, hogyan támogathatja Magyarország a zimbabwei NGO-k munkáját, hogyan erősítheti, segítheti az Európai Unió a demokratikus átmenet folyamatát a dél-afrikai országban.

Nagyon fontos, hogy tudjunk arról, mi zajlik Zimbabwéban és lehetőségeink szerint minél inkább hangot adjunk az afrikai civilek üzeneteinek. Ebben Magyarországnak az Európai Uniós elnökség miatt kulcsszerepe van. A Külügyminisztérium által kezdeményezett Népirtáas és Tömeges Emberi Jogsértés Megelőzési Központ megnyitásának szükségességét támasztja alá a zimbabwei példa is, ahol az 1980-as elején népirtás történt, ahol a 2008-as elnökválasztások is tömeges emberi jogsértések kísérték, és az előrejelzések alapján a hamarosan bekövetkező választások sem ígérnek békét. – osztotta meg gondolatait Szilasi Ildikó Hermina Afrika-szakértő.

A Budapesti Corvinus Egyetem közreműködésének köszönhetően a jövőbeni tervek mellett Zimbabwe múltjával is megismerkedhettünk. A választások eredményeit, kudarcát, az új alkotmány tervezet programját, valamint a békés politikai változások lehetőségeit ismertette McDonald Lewanika, a delegáció vezetője a kora délutáni órákban. A sikeres előadás után pedig a hallgatók kérdéseire került sor.

A hivatalos program egy rendkívüli kiállítás megnyitójával zárult az Aranytíz Kultúrház második emeleti kiállítótermében 18:00-kor. A megnyitóbeszédek előtt Kucaca Phulu, a ZimRights szervezet elnöke adott interjút, ahol röviden bemutatta a kiállítás történetét, valamint összefoglalta a szervezet tevékenységét. A fotók azonban magukért beszélnek. Tényekként szolgálnak a kegyetlen megtorlásokról, a megfélemlítésekről, a győzelem okozta örömről, vagy a tragédiák okozta veszteség fájdalmairól.

A zimbabwei aktivisták tevékenységétől további beszámolókat később az Afrikai-Magyar Egyesület honlapján, illetve hírlevelében olvashatnak.

A Visszatekintés című kiállítás március 27-ig megtekinthető az Aranytíz Kultúrház
(1051 Budapest, Arany János u. 10) második emeleti kiállító termében naponta 9-19 óráig. A belépés díjtalan, az élmény megdöbbentő.

{yoogallery src=[/images/galeria/zimb/]}

http://www.afriport.hu/programok/6068-afrikai-bnoekrl-emberi-szoval-budapesten.html