A múlt héten még Afrikában gyógyított dr. Jakkel Anna. A kecskeméti háziorvos fizetetlen szabadságon volt egy hónapig, hogy Maliban, az európai szemmel és aggyal szinte felfoghatatlan körülmények között élőkön segítsen.

Dr. Jakkel Anna háziorvos rendel a Nyíri úton. Ez a környezet összehasonlíthatatlan azzal a világgal, amit Maliban talált. A júniust töltötte ott, karitatív tevékenységet vállalva, hogy gyógyító és felvilágosító munkával segítsen. Egy évvel ezelőtt olvasott az Afrika Magyar Egyesület misszióiról; februárban már Kongóban dolgozott négy hétig, az éves szabadsága terhére. Polgárháborús területen, menekült táborban láttak el gyermekeket.

Ez Mali, a nyugat-afrikai állam. Jakkel doktornő egy tokaji gyermekorvossal és egy önkéntes tolmáccsal indult útnak. Az egyesület munkatársai előzetesen vittek ki a helyszínre gyógyszereket, kötszereket, fertőtlenítő szereket, adományokból sterilizálót, EKG gépeket és kézi műszereket.

Olyan rendelőt is be tudtunk így üzemelni, ahol fal volt ugyan, de nálunk a háborúban szétlőtt épületek hangulatát idézte; ott indítottuk be a rendelőt – mondta dr. Jakkel Anna, kecskeméti háziorvos.

Bamakóban van orvosi egyetem, de rendelő nincs. Ők voltak a kollégák, a helybéli munkanélküli orvosok. Gézzel tekerték be az ablakrácsokat függöny gyanánt, hogy a rovarok ne lepjék a betegeket.

Szélmalomharc volt a munka víz, áram és infrastruktúra nélkül – mesélte a doktornő. Maliban nincs szervezett biztosítás; ha valakinek van pénze, akkor igénybe veheti az egészségügyi szolgáltatást. Ők azonban az orvosságot ingyen adták, és nem kértek pénzt a tevékenységükért sem.

Sokféle élményt adott nekünk a környezet, az emberek. Világot láttunk és tanultunk is; a fertőző és a trópusi betegségek kapcsán megelevenedett előttünk a tankönyv. Az egyetemen is csak az „apróbetűben” volt szó a maláriáról, a lepráról, a férgességekről. Olyan elhanyagolt dolgok tárultak fel a szemünk előtt, ami nálunk két szem gyógyszer kérdése– fogalmazott Jakkel Anna.

KECSKEMÉTI TV

A maroknyi magyar csapat utazott, tanult, de legfőképpen segített annak tudatában, hogy ez egyetlen csepp volt a tengerben.