Izrael már hetekkel ezelőtt jelezte, hogy részt vesz az Ebola elleni harcban, de biztonsági okokból nem került sor erre. Azonban a múlt héten az izraeli kormány bejelentette, hogy tábori kórházakat küldenek Afrika legfertőzöttebb területeire, miközben alapos vizsgálatnak vetik alá az onnan visszatérő embereket. Ezenfelül szorosan együttműködnének a palesztin és a jordán orvosokkal is.


Az izraeli és a palesztin hatóságok, valamint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) képviselői ültek le egymással tárgyalni szombaton, hogy megbeszéljék az ebolával kapcsolatos híreket és egy esetleges járvány felbukkanásának kérdését a Közel-Keleten. Az izraeli oldalról dr. Alex Leventhal egészségügyi miniszter felvetette, hogy az ebolával kapcsolatban Jordániának, Izraelnek és Palesztinának szorosan együtt kell működnie. Az orvosoknak fel kellene állítaniuk egy „Közel-Keleti Fertőző Betegségeket Figyelő Konzorciumot", amely összehangolná a munkát, lehetővé tenné, hogy megosszák egymással az észleléseket és a tapasztalatokat.

„A vírus globális probléma és ránk is ugyanolyan veszélyt jelent, mint az izraeliekre. Elkezdtünk együttműködni a hatóságaikkal, mivel van néhány közös tervünk" – nyilatkozta Asszad Ramlávi palesztin egészségügyi miniszter, aki még hozzátette, hogy a palesztin orvosok részt vesznek majd az izraeli kutatólaborokban és kórházakban tartott epidemiológiai továbbképzéseken is.

Közben Izrael pénteken bejelentette, hogy a hatóságai megkezdték az Ebola által sújtott országokból – Guineából, Libériából és Sierra Leonéból - érkező utasok figyelmeztetését, azt kérték tőlük, hogy ellenőriztessék az egészségi állapotukat. Ezenfelül két tábori kórházat állítanak fel Afrikában az esetleges fertőzés megfékezésére. Erről Avigdor Liberman izraeli és John Kerry amerikai külügyminiszter telefonon állapodott meg. Az izraeli külügyminiszter azt is bejelentette, hogy a zsidó közösségekhez és szervezetekhez fordulnak pénzadományok gyűjtéséért és önkéntesek toborzásáért az ebola elleni harchoz.

Izrael korábban már küldött egy egészségügyi csoportot Kamerunba, elsősegély-eszközöket Sierra Leonéba, valamint felszereléseket az Afrikai Unió csoportjainak, de azt Móse Jaalon védelmi miniszter elutasította, hogy katonai tábori kórházakat állítsanak fel a fertőzött területeken, mert attól tartanak, hogy így a betegséget behurcolhatják Izraelbe.