Az ebola kutatásához fejlesztenek egereket amerikai tudósok a Washingtoni Egyetemen. Az egereken kívül ez mindenkinek jó hír, talán a legfőképpen a majmoknak, amelyeken eddig kísérleteztek. A tudósok elsősorban pénzügyi és etikai okokra hivatkozva kerestek megoldást arra, hogy az emberszabású majmokat elhagyhassák a betegség kutatásának procedúrájából.

A laboratóriumokban tenyésztett, egyszerű egerekkel az a fő gond, hogy egyszerűen nem mutatják ugyanazokat a tüneteket, mint az emberek vagy akár a majmok. Természetesen a betegség megöli az állatokat, de az olyan jelenségek, mint a vérzéssel járó láz azonban nem jelenik meg náluk, így a rajtuk folytatott kísérletek nem reprezentatívak az emberekre.


BBc8zcBA kutatás egyik vezetője, Michael Katze elmondta, hogy a majmokkal való kísérletezés volt eddig az egyetlen járható út, ami azonban meglehetősen költséges, illetve etikailag megkérdőjelezhető.
A kutatók által tenyésztett egerek pedig azért nem reagálnak úgy a betegségre, mint az emberek, mert csupán 10%-át hordozzák a faj génállományának. A jövő laboratóriumainak egerei azonban olyan egérfélékből lesznek keresztezve, amelyek akár a génállomány 90%-t is lefedik.
Meg is volt az elméletet igazoló kísérlet: az ilyen egerek már majdnem teljesen egyező tüneteket produkálnak, mint az emberek.
A Washingtoni Egyetem kutatói szerint a felfedezés nem csak az ebola elleni harcban lehet segítségükre, hanem abban is, hogy rátaláljanak olyan génekre, amik meghatározzák, hogy az egyed mekkora eséllyel kap el bizonyos vírusokat.