Ashoka Mukpo az NBC-nek dolgozott Libériában, mint operatőr. Természetesen tisztában volt a veszéllyel, de tudta, hogy munkájával segít felhívni a figyelmet a nyugat-afrikai helyzetre, amivel talán hozzájárulhat a körülmények javulásához. Amikor elkezdett rosszul lenni és konstatálta, hogy 38 fokos láza van, halálra rémült.

Elmesélte, hogy az egészben a legijesztőbb talán az volt, hogy az érte jövő orvosok teljes védőfelszerelésben voltak, csak a szemüket látta. „Azonnal érzed, hogy nagyon rossz lehet a helyzet, ha a téged ellátó embereknek ilyen elővigyázatosnak kell lenniük” – mondta el a 33 éves férfi.

Mukpo elmesélte, hogy úgy érezte a teste harcban áll a vírussal. Egyfolytában fájdalmai voltak, magas láza és alig tudott enni vagy mozogni. Egyetlen hét alatt 15 kilogrammot fogyott.
Azt nem tudja, hogy kitől és hogyan kaphatta el a betegséget, saját bevallása szerint nagyon óvatos volt a forgatások során. Miután bebizonyosodott, hogy a szervezetében van a halálos vírus, egy nebraskai egészségügyi intézetbe szállították, ahol állandó megfigyelés alatt rengeteg folyadékot és egy kísérleti gyógyszert kapott. Itt természetesen teljesen el volt zárva a külvilágtól, amit nagyon nehezen élt meg. Hiányzott neki szerettei közelsége, már maga a tény, hogy senki nem ért hozzá nem volt könnyű. „Túl fogom élni, nem fogom megadni magam a félelemnek” – mondogatta magának. – „Nem fogom feladni, túl fogom élni.” A nagy változást állapotában az hozta el, amikor vérátömlesztést kapott egy ebola túlélőtől, Dr. Kent Brantly-tól, akit Atlantában kezeltek. Már másnapra jobban érezte magát, kitisztult a látása és lejjebb ment a láza. Nem sokkal később kiengedték, Mukbo pedig boldogan tért haza. Végtelenül szerencsésnek tartja magát és minden nap egyre jobban és egészségesebben érzi magát. Beszélt arról, hogy bár ő elsőrangú kezelésben részesült, az Afrikában megbetegedett emberek szinte semmilyen segítséget nem kapnak.
„Tudom, hogy jelenleg itthon is félnek az emberek az ebola felbukkanásától, mégis fontos lenne, hogy odafigyeljünk arra, ami Nyugat-Afrikában történik” – mondta el.  Akik túlélik a betegséget azok is általában elvesztenek egy vagy több családtagot, meséli Mukpo. Nagyon sajnálja az ottani embereket, akikhez közel került az ott töltött idő alatt.

457677338

(Fotó:Getty)