A Minority Rights Group Europe 2011. március 23-.án tartott sajtóbeszélgetésének egyik meghívott előadója az AHU egyik munkatársa, Szilasi Ildikó Hermina Afrika-szakértő volt. A médiaeligazító témája az úgynevezett AKCS–EU Közös Parlamenti Közgyűlés volt, amely 2011. május 16-18. között Budapesten kerül megrendezésre. Egyedülálló és talán soha vissza nem térő alkalom, hogy fővárosunk ad otthont a 78 afrikai, karibi és csendes óceáni (AKCS) ország képviselőjét és 78 európai parlamenti képviselőt tömörítő AKCS – EU Közös Parlamenti Közgyűlésnek, amely egy nemzetközi, magas szintű politikai találkozó. A 2000 óta megrendezésre kerülő eseményre évente kétszer kerül sor, a helyszínt egy alkalommal egy AKCS ország, más alkalommal egy európai uniós tagállam biztosítja.

 

szilasi

 

Miért fontos a JPA a magyar elnökség és a magyar közönség számára? Miről folyik a vita, és van-e hatása a JPA-nak az Európai Unió (EU) politikájára? Milyen uniós kötelezettségvállalásai vannak Magyarországnak az AKCS országokkal szemben? Milyen gazdasági jellegű döntések születnek a Közgyűlésen, és hogyan aknázhatnák ki ezeket a hazai vállalkozók hatékony magyar fejlesztéspolitika segítségével? Utóbbi kérdésre Morenth Péter, az Afrikai Kereskedelmi és Fejlesztési Iroda (ATDO) ügyvezető igazgatója, a Lesothoi Királyság tiszteletbeli konzulja adta meg a választ a sajtóbeszélgetés második részében.

 

Szilasi Ildikó Hermina, egyesületünk munkatársa a Közös Parlamenti Közgyűléseken a brüsszeli CONCORD Cotonou Aid Munkacsoport tagjaként hat alkalommal vett részt az elmúlt években. Képvetítéssel kísért beszámolóban osztotta meg a résztvevő újságírókkal tapasztalatait, visszatekintett a 2010. decemberi kongói Közös Parlamenti Közgyűlésen megvitatott témákra továbbá ismertette a budapesti Közgyűlés tervezett programját, amely több ponton érinti Afrikát. Elefántcsontpart jelenlegi politikai helyzetét kiemelt, sürgető kérdésként kezeli. A nagyszabású politikai fórum fontos kérdésnek tartja továbbá az észak-afrikai és közel-keleti helyzet elemzését, rendezését.  A 48 afrikai országból érkező delegáció jelenléte jó apropót ad arra, hogy májusban minél több afrikai vonatkozású rendezvény kerüljön megrendezésre, minél többet lehessen kommunikálni Afrikáról. Ildikó felhívta a figyelmet arra, hogy a non-profit szervezetek is nagy erőkkel készülnek a nagy volumenű eseményre, számos civil kezdeményezésű rendezvényre kerül sor Afrika-ügyben a Közös Parlamenti Közgyűlés előtt, alatt és után, amelyről a későbbiekben minden információ megtalálható lesz az Afrikai-Magyar Egyesület és az Afriport oldalán.