Nem gyakori, hogy a Művészetek Palotája ültetett előadásán a magyar közönség állva táncol és ujjongva tapsol, miután a zenekart visszakérte. Május 6.-án este a kongói Staff Benda Bililinek ezt sikerült elérnie. Nem voltak csinos táncos lányok, sem megrendezett koreográfia, sem nagy hűhó. A zenekar többnyire gyermekbénulásban szenvedő tagjai. kerekes székeikkel és mankóikkal kiálltak a színpadra, és tették, amihez értenek: zenéltek.

A zenekart Ricky Lickabu hozta létre, aki a Renaud Barret és Florent de la Tullaye a csapatról készített 2010-es kiváló dokumentumfilmjében szereplő kinshasai utcagyerekek szerint „az utcagyerekek őrangyala" volt. Rickyhez több gyermekbénulásos zenész csatlakozott: Coco Ngambali, Theo Nsituvuidi, Djunana Tanga-Suele, Zadis Mbulu Nzungu, Kabamba Kabose Kasungo, Paulin 'Cavalier' Kiara-Maigi, Roger Landu, Cubain Kabeya és Randy Buda. Kezdetben a kinshasai állatkertben gyakoroltak, és utcai zenészként keresték kenyerüket. Míg egy nap Vincent Kenis, egy belga producer figyelt fel rájuk. Vele készítették első albumukat (Tres Tres Fort).

Roger Landu, Ricky Lickabu örökbefogadott fia a csapat egyik gyöngyszeme. Kinshasai utcagyerekként tengette életét, amikor felfedezték különleges zenei tehetségét. Halas konzervdobozból, egy darabka fából és gitárhúrból egyedi készítésű pengetős hangszert alkotott, a satongét. Konzervdoboz- gitárjának különleges hangja azóta a világ legpatinásabb koncerthelyszínein csendült fel, New Yorktól Frankfurtig.

Aki járt már Kinshasában, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosában, ismeri mind a 'póliósok'-at, mind a 'shégék'-et. Ott vannak a Ndjili repülőtéren és Gombe városközpontban, az utak mellett és a piactereken. A bisenga-senga, azaz kolduló utcagyerekek sora fut a kocsik mellett, ablaküvegeket kocogtatva, egy kis alamizsnáért, ételért recitálva. Szemetet szednek, autót mosnak, cipőt pucolnak, csak, hogy meglegyen az aznapra való minimum. Ha sikerül is teli bendővel álomra hajtaniuk fejüket egy kartondobozon vagy egy rossz gyékényen a piactér elhagyott padjai alatt vagy a temető sírjai között, akkor még a város éjszakai kegyetlenségeivel is meg kell küzdeniük..

A Benda Bilili tagjainak szerencséjük volt. Felfedezték, felkarolták őket. Vajon hány és hány hasonlóan tehetséges afrikai előadóművész, zenész, képzőművész, táncos él Afrika- szerte? Hiszen Afrika csurig van tehetséges emberekkel.

Ajánlott linkek:

A Staff Benda Bilili Polio című klipje:

http://www.youtube.com/watch?v=7tx-eWZOFcQ&NR=1&feature=fvwp

A Benda Bilili! Című dokumentumfilm trailerje:

http://www.youtube.com/watch?v=qJX2GdYr054

Reisinger Dávid (Afrimázs), dokumentumfilmje a kinshasai utcagyerekekről: http://vimeo.com/2311021

Szilasi Ildikó Hermina: Kitaszított gyermekek- fiatalkorúakat érintő társadalmi problémák Kinshasában-

http://www.antroport.hu/lapozo/tanulmanyok/tanulmanypdf/szilasikinshasa.pdf